Język kaszubski jest obecny w naszej szkole już od 1999 roku. Podczas zajęć uczniowie mają możliwość poznania jedynego regionalnego języka w Polsce, jego historii, kultury, znanych miejsc oraz postaci. Zdobywają wiedzę dotyczącą obrzędów, tradycji, geografii oraz przyrody pięknego regionu Kaszub.
W trakcie lekcji uczniowie zapoznają się z kaszubskimi baśniami i legendami, śpiewają piosenki, poznają tańce, biorą udział w zabawach edukacyjnych oraz wykonują prace plastyczno-techniczne. Uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach, wycieczkach, konkursach oraz imprezach kulturalno-oświatowych.
Każdy uczeń otrzymuje darmowy podręcznik, ćwiczenia oraz możliwość skorzystania z wielu pomocy dydaktycznych dostępnych w bogato wyposażonej sali do nauki języka kaszubskiego.
Zajęcia realizowane są w wymiarze 3 godzin tygodniowo, skierowane są do wszystkich uczniów!
ORGANIZACJA NAUKI JĘZYKA KASZUBSKIEGO W SZKOLE:
Naukę języka kaszubskiego można rozpocząć na dowolnym etapie edukacyjnym.
Składanie wniosku:
- Wnioski o nauczanie (załącznik nr1) składają rodzice/prawni opiekunowie dziecka dyrektorowi szkoły przy zgłoszeniu ucznia do szkoły albo w toku nauki w szkole w terminie do dnia 20 września.
- Wniosek składa się na zasadzie dobrowolności.
- Na podstawie tego samego wniosku dyrektor organizuje dla ucznia naukę własnej historii i kultury (począwszy od II etapu nauczania).
- Złożenie wniosku jest równoznaczne z:
- w przypadku nauki języka kaszubskiego – zaliczeniem tych zajęć do zajęć obowiązkowych
- w przypadku nauki własnej kultury – zaliczeniem do dodatkowych zajęć.
- Wniosek dotyczy odpowiednio całego okresu nauki ucznia w szkole /etapu edukacyjnego.
- Rodzice mogą wypisać dziecko z zajęć dostarczając wypełnione Oświadczenie o rezygnacji z zajęć (załącznik nr 2) do 29 września nowego roku szkolnego.
Wniosek o objęcie dziecka/ucznia nauką języka mniejszości narodowej, nauką języka mniejszości etnicznej, nauką języka regionalnego oraz nauką własnej historii i kultury
|
|
Oświadczenie o rezygnacji z objęcia dziecka/ucznia nauką języka mniejszości narodowej, nauką języka mniejszości etnicznej, nauką języka regionalnego oraz nauką własnej historii i kultury. |
|
Zajęcia w Pracowni Ceramicznej -Ceramikarnia
Warsztaty zorganizowane dla uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego. Piękne prace, które wykonaliśmy dzięki pomocy pani Hani i pani Janiny, zostały zaprezentowane podczas październikowego Festynu i Dnia Kaszubskiego w naszej szkole.
Ciekawe zajęcia w klasie
Na zajęciach języka kaszubskiego uczniowie oprócz nauki języka, poznają również regionalne zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce, stroje i hafty kaszubskie, słuchają opowiadań oraz baśni z naszego regionu. Nauka odbywa się w szkolnej sali języka kaszubskiego, w formie warsztatowej, a także w terenie.
Kaszubski niedźwiadek szczęścia przed SP 2
Przed słupską Dwójką pojawił się niezwykły gość – słupski niedźwiadek szczęścia, który został ozdobiony przez uczniów kaszubskimi wzorami. Dziś uczniowie i uczennice śpiewająco go przywitali:
Niedźwiadka szczęścia witamy dziś,
Naszym pupilkiem będzie od dziś,
Szczęście przyniesie wszystkim nam,
Nasz kaszëbsczi miś!
W kolorowym korowodzie ze specjalnie przygotowaną melodią uczniowie i uczennice SP 2 w towarzystwie przedszkolaków z Przedszkola nr 24 „Niedźwiadek Szczęścia” przywitali nasz szkolny symbol szczęścia – Kaszubskiego Niedźwiadka (Kaszëbsczégò Miedwiédzka). Wzory, które na nim się pojawiły, stworzyli uczniowie i rodzice w szkolnym konkursie.
Nowa sala do języka kaszubskiego
NOWÔ JIZBA DO KASZËBSCZÉGÒ JÃZËKA W SP 2 w SŁËPSKÙ ÒDEMKNIÃTÔ!
Ùczniowie ze Spòdlowy Szkòłë nr 2 w Słëpskù rôczëlë gòscy i drëchów na parapetówkã – òdemkniãcy nowi jizbë do kaszëbsczégò jãzëka. Blewiązkã przecãlë
direktór szkòłë Kazmiérz Skiba i wielolatny drëch słëpsczi Dwójczi Alfóns Klepin z Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô. Na ùroczëstosc przëszlë téż lubòtnicë kaszëbiznë w Słëpskù – m.in. przédniczka słëpsczégò ZNP Gabriela Bereżeckô, nôleżnicë K-PZ
Małgòrzata Drutkòwskô i Ana Skòtnickô, przédniczka Karna Zgòda Henrika Jurałowicz i ji drëszka Łucja, a téż starszi ùczniów.
Gòscóm szkòłownicë pòkôzalë ùczbã kaszëbsczégò jãzëka na wiesoło. Szkólnô Karolëna Keler zmieniłã sã w ùczónkã, a ji ùczónka, Nadia, w szkólną. Jak sã òkôzało, przë tôblëcë nie je tak letkò, jak bë sã mògłowëdôwac.
Pò krótczim pòkôzkù pòczãsnik – chléb ze szmelcã, gùrczi i młodzowi kùch robòtë Karolënë Keler, sznëczi z glancã z piekarni Gerarda Cymana, brauza i wiele jinczich smaczków. Bëł téż quiz dlô tëch, co mòglë òszmakac kaszëbsczé jestkù. 8 séwnika 2017 r. to wôżny dzéń dlô ùczniów kaszëbsczégò jãzëka w Słëpskù. W piérszich latach naùczaniô kaszëbsczégò w Słëpskù Spòdlowô Szkòła wëapartniwała sã ùczbama tégò jãzëka. Bë pòznawac jãzëk Kaszëbów przëchòdzëlë ùczniowie z jinszich szkòłów. Terô ùczniowie mògą pòchwôlëc sã nową jizbą i didakticznyma pòmòcama. Nié ma co wëmieniwac szkólnëch – Karolënë Keler i Malwinë Jagiełło-Zieniuk, jaczi swòjé serca òddałë Kaszëbsczi!
NOWA SALA DO JĘZYKA KASZUBSKIEGO W SP 2 W SŁUPSKU OTWARTA!
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku zaprosili gości i przyjaciół na parapetówkę – otwarcie nowej sali do języka kaszubskiego. Wstęgę przecięli dyrektor szkoły Kazimierz Skiba i wieloletni przyjaciel słupskiej Dwójki Alfons Kelpin ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Słupsku. Na uroczystość przyszli też miłośnicy kaszubskiej kultury w Słupsku – m.in. prezeska słupskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Gabriela Bereżecka, członkowie ZK-P Małgorzata Drutkowska i jej współtowarzyszka Łucja oraz rodzice uczniów.
Gościom uczniowie zaprezentowali lekcję języka kaszubskiego na wesoło. Nauczycielka Karolina Keler zmieniła się w uczennicę, a jej uczennica, Nadia, w
nauczycielkę. Jak się okazało, przy tablicy nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Po krótkim pokazie poczęstunek – chleb ze smalcem, ogórki i drożdżówka Karoliny Keler, bułki drożdżowe z kruszonką i lukrem z piekarni Gerarda Cymana, oranżada i dużo innych smakołyków. Był też quiz dla tych, co mogli rozsmakować się w kaszubskim jedzeniu.
8 września 2017 r. to ważny dzień dla uczniów języka kaszubskiego w Słupsku. W pierwszych latach nauczania tego języka w Słupsku Szkoła Podstawowa nr 2 wyróżniała się lekcjami kaszubskiego. By poznawać język Kaszubów przychodzili uczniowie z innych szkół. Teraz społeczność SP 2 może pochwalić się nową salą i pomocami dydaktycznymi. Nie wspominając już o nauczycielkach – Karolinie Keler i Maliwnie Jagiełło-Zieniuk, w sercach których króluje kaszubszczyzna!
Kaszubskie dyktando 2019
Konkurs znajomości kaszubszczyzny co roku cieszy się ogromną popularnością. Tegoroczna edycja odbędzie się 5 października (sobota) w naszej Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku. Już po raz osiemnasty wszyscy miłośnicy kaszubszczyzny będą mogli spróbować swoich sił w konkursie poprawnego pisania po kaszubsku. Wydarzeniu towarzyszyć będą różnego rodzaju warsztaty, pokazy taneczne. Wystąpi między innymi Zespół Artystyczny "Marzenie" SP2 Słupsk, Kaszubski Zespół Lãbòrsczé słunuszka”, SJSP LTO Lębork, oraz Zespół Kaszubski „Jantar” ZS Motarzyno. Koniec Dyktanda uświetni koncert Weroniki Korhals.
Odsłony: 3937